Top

Supreme Student Council

  1. PRESIDENT – DE JESUS, Andrew R. (BAB-3; LAKAS)
  2. VICE PRESIDENT – PANCHO, Niña MarieI I. (MMA-3; LAKAS)
  3. SECRETARY – SACRIZ, Arielle Ysabelle B. (ACTEC-2; LAKAS)
  4. ASST. SECRETARY – MORITO, Roweann P. (ECE-3; Independent)
  5. TREASURER – MEDINA, Gabrielle Joyce R. (ACT-2; LAKAS)
  6. ASST. TREASURER – (None elected)
  7. AUDITOR – MATIBAG, Ma. Theresa E. (ACT-2; LAKAS)
  8. PRO – ADANZA, Raymond Alfred T. (IT-2; LAKAS)
  9. PRO – LAFRADEZ, Angel L. (ECE-2; Independent)
  10. REPRESENTATIVES:
  11. CAS – DELA CRUZ, Isaiah Jonah S. (MMA-2; LAKAS)

    CCIS – MALABAYABAS, Chantal Jem B. (CS-2; LAKAS)

    CMET – MIRANDA, John Arnold H. (MT-3; LAKAS)

    ETYCB – JACA, Catherine C. (ACT-2; LAKAS)

    MITL - ITABLE, Remalin J. (AR-4; LAKAS)

MITL Student Council

  1. PRESIDENT – RIÑOS, Thea Alodia C. (CE-4; PARTRES)
  2. VICE PRESIDENT – BUENO, Jhamel B. (EE-4; PARTRES)
  3. SECRETARY:
  4. For Information and Communication – FLORES, Alexandra Mae B. (ECE-5; PARTRES)

    For Treasury – NERY, Mark Jay O. (CE-3; PARTRES)

    For Audit – ERISPE, Winilfred Jr. M. ME-4; PARTRES)

  5. REPRESENTATIVES:
  6. AR – BAUTISTA, Pauline Mae (AR-3; PARTRES)

    CE – LAVIN, Meinard C. (CE-5; PARTRES)

    ChE – DIPASUPIL, Regine Clarisse (ChE-3; PARTRES)

    CpE – KOTSUGAI, Takuya Renz A. (CpE-4; PARTRES)

    ECE – BONAOBRA, Jeffrey Francis B. (ECE-3; PARTRES)

    EE – CARINGAL, Jhon Kim M. (EE-3; PARTRES)

    IE – MONTES, Allyza S. (IE-3; PARTRES)

    ME – TEOXON, Aijohn Matthew P. (ME-4; PARTRES)

  7. BOARD OF DIRECTORS:
  8. COLLADO, Emilla C. (CE-4; PARTRES)

    MANDI, Camille Loise L. (ChE-3; PARTRES)

    PALMA, Adrian A. (CE-4; PARTRES)

    PASUENGOS, Maria Jannah V. (CE-4; PARTRES)

CCIS Student Council

  1. PRESIDENT – ROXAS, Laurenth Kristhel M. (IS-3; ACTS)
  2. VICE PRESIDENT – KARINGAL, Jan Carlo G. (IS-4; ACTS)
  3. SECRETARY:
  4. For Information and Communication - LAGDAMEO, Aaron Kristoffer M. (IT-4; ACTS)

    For Treasury – VALMONTE, Shanine Joy D. (IT-3; ACTS)

    For Audit - SABINO, Joana Marie B. (IT-4; ACTS)

  5. REPRESENTATIVES:
  6. CS – ARROYO, Arvin B. (CS-3; ACTS)

    IS – SIMBULAN, Daiselle Joy M. (IS-4; ACTS)

    IT – MAÑALAC, Russell Jacob (IT-2; ACTS)


  7. BOARDS OF DIRECTORS:
  8. CORPUZ, John Noel J. (IT-2; ACTS)

    BERDOS, John Carlo D. (IT-4; ACTS)

    ECHON, Mike Anthony A. (IT-4; ACTS)

    BALIGOD, Gabriel B. (IT-4; ACTS)

ETYCB Student Council

  1. PRESIDENT – LAUGUICO, Christian S. (ENT-4; Independent)
  2. VICE PRESIDENT – GALANG, Neil Matthew R. (ENT-2; Independent)
  3. SECRETARY:
  4. For Information and Communication – MALACAMAN, Eula Faith T. (ENT-3; Independent)

    For Treasury – NUGAS, Trisha Nicole P. (ACT-2; Independent)

    For Audit – FRANY, Joyce Anne P. (ACT-2; Independent)

  5. REPRESENTATIVES:
  6. ACT - MANZA, Johnssen R. (ACT-3; Independent)

    ENT – ROMERO, Maria Cristina A. (ENT-3; Independent)

    HRM – BONGAIS, Jaren D. (HRM-2; Independent)

    TM – DIAMANTE, Vernon P. (TM-2; Independent)

  7. BOARD OF DIRECTORS:
  8. DELA CRUZ, Kristine Jane M. (HRM-3; Independent)

    PERALTA, Nadia Claudette G. (ACT-3; Independent)

    RAMA, Pamela Joy V. (TM-2; Independent)

    TONO, Cristine Jane M. (ACTEC-3; Independent)

    ALVAREZ, Arian S. (ENT-3; Independent)


CMET Student Council

  1. PRESIDENT – Monedo, Michael Fred R. (BRIDGE)
  2. VICE PRESIDENT – Galan, Dennis P.
  3. SECRETARY:
  4. For Information and Communication – Willis, Hughue Sebastian G.

    For Treasury – Arca, Donnabelle D.

    For Audit – Lugatoc, Prince Harry S.

  5. REPRESENTATIVES:
  6. MARE – Almarez, Jay Mart L.

    MT – Dionisio, Cyan Gabriel R.

  7. BOARD OF DIRECTORS:
  8. CUEVAS, Francis Mark D.

    CORONADO, Jayden B.

    DE TORRES, Moneth L.

    ORDOÑEZ, Arissa Mae V.


CAS Student Council

  1. PRESIDENT – CRUZ, Gian Patrick P. (MMA-4; GENESIS)
  2. VICE PRESIDENT – IDANAN, Katrina C. (MMA-3; GENESIS)
  3. SECRETARY:
  4. For Information and Communication – ARCIAGA, Katrina D. (MMA-4; GENESIS)

    For Treasury – DELA CRUZ, Emerlyn H. (MMA-4; GENESIS)

    For Audit – DUMELOD, Vincenz L. (MMA-4; GENESIS)

  5. REPRESENTATIVES:
  6. BAB – LIAO, Almira M. (BAB-4; GENESIS)

    ENVS – YU, Dominique Kirsten Nerine C. (ENVS-2; GENESIS)

    MMA – JAVIER, Uriel Q. (MMA-4; GENESIS)

  7. BOARD OF DIRECTORS:
  8. MIRA, Kenneth D. (MMA-2; GENESIS)

    MENDEZ, Alyssa Jenica T. (MMA-4; GENESIS)

    LANDRITO, Jaira Raezel B. (MMA-2; GENESIS)

    ARNOCO, Kathleen Marie T. (MMA-4; GENESIS)


Student Life

Student Organizations

Student Councils

Supreme Student Council
MITL Student Council
CIT Student Council
ETYCB Student Council
CMET Student Council
CAS Student Council

Announcements

Calendar of Activities

Release of Approved Shifters
Last Day of Regular Classes
Final Examinations
SHS Week
Online Course Enlistment for 3rd Term SY17-18
Course Enlistment and Sectioning for 3rd Term SY17-18 (SHS)